Ercan Premiks
Facebook Twitter

Türkiye’de 2’nci “ANADOLU LİFT” devri başladı.

Sektörün Duayenlerinden Erkan Boylu Tam Serbest Görüşlü (TSG) tripleks asansörlü Forklift’i üretti.
Bu haber 2018-04-30 17:20:03 eklenmiş ve 216 kez görüntülenmiştir.

 1945  doğumlu ve 1968  ODTÜ mezunu Makine Yüksek Mühendisi Erkan Boylu, ODTÜ’de 1 yıllık asistanlık, özel sektörde 1 yıllık çalışma sonrası, 1.5 yıllık yedek subaylığına  müteakip 1972’de forklift işine giren Erkan Boylu,1986 yılında kurduğu Modern Dış Ticaret Ltd.Şti’nde eski günlerin anısına markasını ANADOLU LİFT koyduğu Türkiye'nin şartlarına uygun prototip dizelli forklifti üretti.

İstanbul’da 15-18 Mart tarihlerinde düzenlenen  Win Eurasia fuarında ilk defa görücüye çıkarılan Anadolu Lift, CEMAT 2018 Hannover fuarında da sergilenecek.

“ Türkiye’de  forklift imalatı yapmanın tüm zor şartlarına ragmen  bu konuda dışa bağımlılıktan kurtulabilmek ve ülke ekonomisine katkı sağlayabilmek amacı ile bu işte başarılı olabilmek adına tüm gayretimizi ortaya koyacağız” diye konuşan Erkan Boylu,Material Handling’in sorularını cevapladı.

Türkiye’de  forklift ve istif makinaları genellikle ithal ediliyor. Avrupa markalarından sonra Çin markalı ürünlerin hegamonyası altında yerli  imalatçı firma  sayısı ise  yok denecek düzeyde. Sizde firma olarak imalata başladınız yerli üretimin gelişmesini tehdit eden unsur olarak Çin markalı ürünler gösteriliyor bu unsurları ortadan kaldırmak için ne gibi çalışmalar yapılmalı? Sektörü temsil durumundaki dernek,birlik gibi oluşumlara  ve resmi kurumlara bu konuda düşen görevler nelerdir?

Türkiye’de 90’lı yılların başından itibaren forklift ithal edinmeye başlandı  ve halen ağırlıklı olarak bu şekilde devam etmektedir. Yerli üretim ise sizinde bahsettiğiniz gibi yok denecek kadar az.

Türkiye'de yerli forklift üretimini Çin forkliftleri olumsuz etkilemektedir. Ancak bu durum hemen her konuda geçerlidir. Bazı konularda yerli üreticiler Çin'den ithal edilen mallara çok yüksek fon koydurtmayı başarmışlardır. (Örneğin havalı forklift lastiklerinde %50’nin üzerinde fon vardır.)

Bazı mallarda çok yüksek fon olup bazı mallarda hiç olmaması adil midir?

 Ayrıca Türk mallarının tercih edilmesi için mutlaka daha kaliteli olması ve innovasyon içermesi gereklidir. Bu konuda dernek ve birlik gibi oluşumların, yerli üretimin arttırılabilmesi için üretici ve ithalatçıların önerilerini devletin ilgili makamlarıyla paylaşması önemlidir. Yerli üretimi, devletin şu andakinden daha etkin bir biçimde desteklemesi gerekir.

 

 

Anadolulift  markası ile forklift üretimine başladınız? Bu fikir sizde ne zaman ve nasıl oluştu ?

 

Anadolu Lift Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’nin kapanması ile 1986 yılında ben kendi firmam MODERN DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.’ni kurdum. Önceleri yedek parça, daha sonra 2.el forkliftler, servis, kiralık forkliftler derken 2010 yılından itibaren Çin'den forklift ithal etmeye başladım. Oğlum Tuna Boylu da makina mühendisi olup 2013’te firmamıza katıldı. 2014 yılında CEMAT Hannover'i

gezerken Koreli bir şanzıman mucitinden etkilenip "Baba yerli forklift yapalım" dedi. Ben 1994-1995’te bunu denemiştim. Ekonomik olmadığı için üretmemeye karar vermiştim. Ekonomik olmasa da "Şan olsun" dedim ve yerli üretime karar verdik. Ancak ucuz olan Çin üretimi ve makul fiyatlı Kore üretimi ile başa çıkabilmek için bir innovasyon gerekiyordu. 40 yılı aşan tecrübemiz sayesinde bunu başardık. Tripleks forkliftlerin ortasındaki hidrolik silindir, operator görüşünü engelliyordu. “Bunu ortadan kaldırmamız önemli bir yenilik olur” dedik ve bununla ilgili bir AR-GE projesi başlattık. TÜBİTAK projemizi destekledi. 18 aylık TÜBİTAK projesi ve toplamda yaklaşık 2,5 yıllık bir çaba ile eski günlerin anısına markasını ANADOLULİFT koyduğumuz, Türkiye'nin şartlarına uygun prototip dizelli forkliftimizi ürettik. 2017 Temmuz’unda geliştirdiğimiz forklift asansörümüz için uluslararası PCT patent müracaatımızı yaptık. Başvurumuzun 2018 sonlarında neticelenmesini bekliyoruz.

Anadolulift’in özelliklerinden bahsedermisiniz? Anadolulift’i diğer forkliftlerden  ayıran belirgin bir özelliği varmıdır bu konuda bilgi verirmisiniz?

 Anadolulift’i, 40 yılı aşan tecrübemizle hem Türkiye şartlarına uygun, hem de dünyaya satabilmek için innovasyon içerecek bir şekilde yaptık. Forkliftimizin en önemli farkı ve yenilikçi noktası asansörüdür. Tripleks (3 kademeli) olan bu asansörde serbest kaldırmayı (free-lift) sağlayan silindir, diğer forkliftlerdeki gibi iç kızak profillerinin arasında değildir. Böylece operatör palete çatalları sokarken görüşünü kapatan hiçbir şey yoktur. Bu tamamen kendi dizaynımızdır. Türkiye'de ilk yerli forklifti beraber yaptığımız rahmetli Ergun Karaca forklift literatürüne “ASANSÖR”, “AYNA” gibi tabirleri kazandırmıştır. Biz de bu asansör dizaynımıza TAM SERBEST GÖRÜŞLÜ (TSG) tripleks asansör diyerek ülkemize yeni bir tabir hediye ediyoruz. Ayrıca forkliftimizin diğer önemli özelliklerinden olan ön akstaki fren gruplarının yağlı disk sistemli ve tam kapalı olması tozlu ortamlarda çok büyük avantaj sunmaktadır. Kampana, balata gibi parçaların olmayışı sayesinde kullanım ömrü 6 kata kadar uzamaktadır. El freni de elektrik kumandalıdır. Diğer önemli bir özellik soğutma sistemidir. Motor için ve otomatik şanzıman için 2 ayrı radyatör vardır ve bunlar aynı düzlemdedir. Arka arkaya olmayıp azami soğutma sağlarlar. Motor radyatörü de 40 dereceyi bulan dış hava sıcaklığı düşünülerek benzerlerinden daha yüksek soğutma kapasitesine sahiptir. Daha kolay kullanım için hidrolik valf kolları operatörün sağına

yerleştirilmiştir. Fren ve inching tek pedalda birleştirilmiş ve kolay kullanım için geniş yapılmıştır. Göstergeler, operatörlerin 'Görmedim' diyemeyeceği şekilde büyük ve yerli yapılmıştır. Operatör koltuğu tam katlanır tip olup, süspansiyonlu ve ağırlık ayarlıdır. Ayrıca başka forkliftlerde olmayan diğer bir özellik, koltuk kapalı iken kaputun 90 derce açılması ve koltuğun arka kabin camına değmemesidir. Kabinli forkliftlerde bakım için kaportayı açarken koltuğu çıkarmaya gerek yoktur. Üst korkuluk profilleri de özel kesitli olup, kabin için kolay montaj sağlayan tiptedir.

 

 

Anadolulift’i WIN Eurasia fuarında sergilediniz ne gibi tepkiler aldınız?

 

Anadolulift forkliftimizi WIN Eurasia fuarında ilk defa sergiledik. Fuarda son kullanıcı az olmakla birlikte sektördeki diğer firmalardan ve forklift servislerinden epey ilgi gördük. Ülkemizdeki önemli bir ataşman üreticisinin,

forkliftimizi önden gördüğü anda inovasyonumuzu hemen anlayarak "Bir gün bütün forkliftler böyle olacak" şeklinde yorumda bulunması bizim için forklift satmaktan daha değerli idi. Nisan ayında CEMAT 2018 Hannover fuarına da katılacağız.

 

 

 İleriye yönelik istihdam ve büyüme hedeflerinizden, yatırım planlarınızdan bahseder misiniz?

 

 Forkliftimiz Türkiye'de ve yurt dışında tutulduğu takdirde yaklaşık 1 yıl sonra bir yatırım hamlesine başlamamız gerekir. Bir fabrika kurmayı,istihdam kadromuzu genişletmeyi düşünüyoruz. Detaylı planı henüz hazır değil. Ancak geçmişte fabrika tecrübemiz olduğu için bu konuda hızlı ilerleme sağlamak bizim için zor olmayacak.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.