Ercan Premiks
Facebook Twitter

Win Eurasia Fuarına OKTA LIFT DAMGASI

X Yerli üreticilerin gerek bu sektörün içinden gerekse devlet olarak desteklenmesi büyük önem arz etmektedir. X Formalite yerli malı belgesi ile yurt içinde haksız rekabet eden firmalarla ilgilide denetim yapılmalıdır. X Hazırdaki derneklerin maalesef ideolojisi üreticiden çok ithalatçıyı kollamaktadır.
Bu haber 2018-04-30 17:17:15 eklenmiş ve 177 kez görüntülenmiştir.

Merkezi Konya’da bulunan Sekizli Vinç A.Ş.’nin kardeş kuruluşu Okta Lift Makine ve Mühendislik San.Tic.A.Ş.’nin imalatı olan çok yönlü tekerlekli mekanum yürüyüşe sahip forklift Win Eurasia fuarında en fazla ilgi çeken makine oldu.

 Yerli ve yabancı kalabalık bir ziyaretçi kitlesinin makineyi ve çalışmasını  yakından incelemek  ve kamera kaydı almak için yarıştığı yerli imalat Okta Lift, önümüzdeki günlerde de adından çok sık bahsettirecek markaların başında geliyor.

 Fuarda gördükleri ilgi ve alakadan çok memnun olduklarını belirten Okta Lift firmasının Genel Müdürü Mahmut Çimen, Material Handling’in sorularını cevapladı.

Sizi kişisel olarak tanıyabilirmiyiz?

2012 Yılında Selçuk Üniversitesi Makine mühendisliğinden mezun oldum. Yüksek lisansımı da yine aynı üniversitede tamamlayarak makine yüksek mühendisi ünvanını aldım. Yerli elektrikli forklift imalatı serüvenine 2014 yılında Sekizli Makine ve Vinç A. Ş. ’de Arge Müdürü olarak çalıştığım sıralar başladık. Hayalimiz aynı zamanda Yüksek Lisans tezim olan Çok yönlü tekerlekli mekanum yürüyüşe sahip bir forklif üretmekti. Yönetim.Kurulu Başkanımız Sayın.Yaşar SEKIZLI ve değerli.Başkan yardımcımız Sayın .Mevlüt SEKİZLİ ‘nin sağladığı imkanlar sayesinde hem bu hayallerimize kavuşmuş olduk, hem de temsil ettiğimiz firmanın ülkemizde bir ilki başarmasının gururunu yaşadık.

Firmanız hakkında bilgi verirmisiniz?

Okta Lift Makine ve Mühendislik San. Tic. A.Ş. , Türkiye’de ilk olan çok yönlü tekerlekleri ile yüksek manevra kabiliyeti sağlayan mekanum elektrikli forkliftleri üretmek amacıyla 2016 yılında SEKIZLI VINC A.S. tarafından Konya’da  kurulmuştur. Ülkemizde ihtiyaç duyulan mobil sistem yazılımı ve donanımı konusunda uzmanlaşmış mühendis ve tekniker kadrosuyla sadece elektrikli forklift değil, akü ile çalışan ve uzaktan kontrollü mekanum yük taşıma sistemleri başta olmak üzere bir çok alanda hizmet verebilmektedir.

Türkiye’de istif makinaları sektörünün durumunu değerlendirebilirmisiniz?

Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler statüsünde olması ve üreten gücünün ön planda tutulması sebebiyle istifleme makineleri büyük önem arz etmektedir. İthalat ve Türkiye satış raporları göstergelerine göre ise Pazar yıldan yıla büyümekte. Lakin ihracatın ithalatı karşılama oranının düşük olması, cari açığın giderek büyümesine sebep olmaktadır. Bu sebeple bizim gibi yerli üreticilerin gerek bu sektörün içinden gerekse devlet olarak desteklenmesi büyük önem arz etmektedir.

Türkiye’de  forklift ve istif makinaları genellikle ithal ediliyor. Avrupa markalarından sonra Çin markalı ürünlerin hegamonyası altında yerli  imalatçı firma  sayısı ise  yok denecek düzeyde. Sizde firma olarak imalat yapıyorsunuz yerli üretimin gelişmesini tehdit eden unsur olarak Çin markalı ürünler gösteriliyor bu unsurları ortadan kaldırmak için ne gibi çalışmalar yapılmalı? Sektörü temsil durumundaki dernek, birlik gibi oluşumlara  ve resmi kurumlara bu konuda düşen görevler nelerdir?

Şahsi kanaatim bu meselenin devletin kontrolünde çözüme kavuşturulmasıdır. Eğer devletimiz bazı ek vergiler veya sınırlama getirmedikçe gerek Çin, gerek uzak doğu menşeine sahip markalar ülkemizde cirit atmaya devam edecek ve yerli üreticilerin heyecanınıda, üretim azminide bitirecektir. Ayrıca yurtdışından ithal edip, formalite yerli malı belgesi ile yurt içinde haksız rekabet eden firmalarla ilgilide denetim yapılmalıdır. Hali hazırdaki derneklerin maalesef ideolojisi üreticiden çok ithalatçıyı kollamakta diye düşünmekteyim.

Geçtiğimiz ay İstanbul’da yapılan Win Eurasia fuarında imalatınız olan  Mekanum Forklifti’i sergilediniz. Çokta ilgi gördü fuarda en fazla ilgi çeken ürünlerin başında Oktalift geldi. Standınızı ziyaret edenlerden  nasıl bir tepki aldınız anlatırmısınız?

Gerçekten de öyle oldu. Standımıza sektörün içinden/dışından, katılımcı/ziyaretçi ilgisi çok büyüktü. Aslında bizim beklentimiz vardı fakat bu denli büyük bir katılım beklemiyorduk gerçekten. Ürünün Türkiye de ilk olması, yerli olması ve gerçekten de ihtiyacın olması bu denli ilginin büyük olmasına sebep oldu diye düşünüyorum. Daha çok ihracat odaklı çalışmakta olduğumuz için, yurt içi fuarında böyle büyük ilgi görmek bizi ziyadesi ile memnun etti.

Oktalift’in özelliklerini anlatırmısınız?

Okta Lift, 30 yılı aşkın üretim tecrübesi şemsiyesinin altında, yenilikçi ve arge bilincine sahip, mühendis ve çalışan yaş ortalaması 28 olan, bugünü dünden, yarını ise bugünden planlayan bir firmadır. Amacımız ve hedefimiz Avrupa markaları gibi olmak değil, onlardan daha iyi ürünler ortaya koyarak en iyi marka olmaktır. Gerek elektromobil araçların yazılımı konusunda, gerek mekanik ve endüstriyel tasarımları konusunda göstermiş olduğu faaliyetler Okta Lifti özel kılmaktadır.

Yurt içinde Oktalift sattığınız firmalar oldu mu? Alıcılardan nasıl bir tepki aldınız?

Okta Lift toplamda 3 iş kolunda hizmet ve üretim yapmaktadır. Bunlar;

1)Elektrikli Forklift İmalat, Satış ve Kiralama

2)Akülü Mekanum Yük Taşıma ve Pozisyonlama Platformları

3)Elektrikle Çalışan Mobil Sistemler İçin Yazılım Geliştirme

Olarak sayılabilir. Bu hizmetleri yurt içi ve yurt dışı olarak ayırdığımızda yurt içine genellikle hizmet ağırlıklı, yurt dışına ise imalat ağırlıklı çalışmaktayız. Yurt içinde; ürettiğimiz elektrikli forkliftlerin kiralamasını yapmaktayız. Ayrıca yakıtlı araçları elektrikliye dönüştüren ve elektrikli temizlik araçları yapan bazı firmalar için proje bazlı çalışmakta, yazılım ve sistem geliştirmekteyiz.

İleriye yönelik istihdam ve büyüme hedeflerinizden yatırım planlarınızdan bahsedermisiniz?

Kurulduğundan itibaren giderek büyüyen, yeni istihdamlar ortaya koyan ve koymaya devam edecek olan Okta Lift, 2018 yılı sonunda bir önceki yıla göre % 100 büyüme , 5 Yıl sonunda ise 2017 yılına göre % 500 büyüme hedeflemiştir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.