Ercan Premiks
Facebook Twitter

General Motors Sürücüsüz Araçlar Kullanmaya Başladı

General Motors dünya genelinde yüzlerce üretim tesisine sahip ve her yıl milyonlarca araç üretiyor. GM'nin en komplike üretim montaj tesislerinden biri olan Detroit Hamtramck fabrikasında, 4,1 milyon feet karelik depo alanında yaklaşık 1.800 işçi çalışıyor. İş hacmini arttırma ve iş akışını optimize etme amacıyla esnek bir çözüm arayışında olan firma, endüstriyel sürücüsüz araçları uygulamaya geçirerek etkinliğini ve verimini arttırdı.
Bu haber 2018-05-03 09:35:32 eklenmiş ve 303 kez görüntülenmiştir.

Halihazırda tesiste 75'ten fazla otomatik araç (Seegrid) çalışıyor. Araçlar tüm tesis genelinde malzeme taşıyor, ağırlıklı olarak yığın halde karoser parçaları ve genel montaj malzemeleri götürüyor. Yön bulma amacıyla sadece kameralardan faydalanan araçlar, güzergah hazırlığı yaparken tesisin 360 derecelik bir haritasını çıkarıyor. Araçlar ilerlerken, önceden kaydedilmiş resimlerle o anki ortamı karşılaştırarak beklenmeyen engelleri bertaraf ediyor.

Navigasyon sistemi, sürücüsüz araçların insan sürücülere göre daha istikrarlı, öngörülebilir ve güvenilir olmasını sağlıyor, böylelikle etkinlik yükseliyor ve GM'nin üretim süreci mümkün olduğunca verimli hale geliyor. Tekrarlı ve maharet gerektirmeyen işleri yapan işçiler artık şirkete daha fazla değer sağlayan pozisyonlara kaydırılıyor. Sürücüsüz, kamerayla hareketini yönlendiren araçlar işçilerin yanında da hiçbir sorun olmadan çalışabiliyor.

Kendi kendine hareket eden araçlarının yönetiminde GM, her araç ile ilgili eş zamanlı bilgi sağlayan tedarikçi filo yönetim uygulamasını kullanıyor. Uygulama ayrıca sorunsuz bir iş akışı sağlamak üzere firmanın üretim sistemlerine de entegre.

Araçların sevk ve idaresi, eski pozisyonu endüstriyel mühendislik müdürü olan, firmanın şu anki pazarlama müdürü Pasquale Forletta tarafından yürütülüyordu.

"GM Üretimi, sürekli iyileştirmeler kaydetmek suretiyle güvenlik ve atık önleme konuları üzerinde yakinen duruyor", diyor Forletta. "Bu teknoloji, hedeflerimizi yakalamamıza ve hatta aşmamıza yardımcı oluyor. Geleneksel malzeme taşıma operasyonlarıyla elde edilmesi mümkün olmayan bir istikrar düzeyi getirmiş durumdalar. Bu dev tesisimizde uzun mesafeli taşımalarda oluşan hareket israfının azalması çok büyük bir satış değeri yaratmakla birlikte araçlarımız oldukça esnek ve herhangi bir sistem değişikliği olduğunda bunu öğrenmeleri de oldukça kolay."

İsrafın azalması, işlem süresinde sağlanan kaydadeğer iyilieşmeler ve artan işlem kapasitesi ile birlikte GM, yatırım maliyetini çıkarmış durumda ve diğer GM fabrikalarında da bu araçların yaygınlaştırılmasını görüşüyor.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.