Ercan Premiks
Facebook Twitter

Linde Güvenlik Asistans Sistemi

Kapalı alanlarda birlikte çalışan yayalar ve forkliftler olduğunda halen kaydadeğer riskler söz konusudur. Bir kaza meydana geldiğinde zarar kaçınılmaz olabilmektedir. Linde Material Handling tarafından geliştirilen yeni Linde güvenlik asistans sistemi, duvarlar arkasından bile yaya ve sürücüleri birbirlerinin varlığına karşı uyarıyor.
Bu haber 2018-05-03 09:40:08 eklenmiş ve 339 kez görüntülenmiştir.

"Fabrika içerisindeki en büyük tehlike, insanların ve araçların bir arada olduğu durumlar" diyor Linde Material Handling Proje Müdürü Alexandra Mertel. Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Dairesi tarafından yapılan bir araştırma da bunu doğruluyor: Avrupa şirketlerinin %68'i, iş makinaları kullanıldığında halen yüksek bir kaza riski olduğunu bildiriyor. Halihazırda, yayaların ve forkliftlerin, bedeli yüksek olabilecek kazaları önleme amacıyla sesli ve ışıklı olarak birbirlerinin varlığına karşı uyarıldığı bir dizi üretim tesisi ve depo mevcut. Ancak problem şu ki bu asistans sistemleri civardaki herkese uyarı veriyor. Sonuçta da insanlar üzerinde duyusal bir yük oluşuyor ve nihayetinde bu uyarı sinyalleri artık tam olarak algılanmaz hale geliyor.

Çözüm: Seçici uyarı

Linde Safety Guard sistemi sadece gerçek bir tehlike olduğunda uyarı sinyali veriyor, çünkü sistem konsepti, araç ve yayaların konumunun tespit edilmesine dayalı. "Bu da uyarının, 10 cm hassasiyetle seçici olarak yapılabilmesine olanak veriyor", diyor Mertel. Gereken tek şey araca sadece 12 x 7,5 cm ölçülerinde bir donanımın (araç ünitesi) tesis edilmesi ve yayaların da üzerilerine mobil bir ünite (seyyar ünite) takılması. Bu çözümü özel kılan şey, yayanın tehlikeyi "fiziksel olarak hissedebilmesi", çünkü mobil cihaz sadece sesli ve görüntülü alarm vermekle kalmıyor aynı zamanda titreşim yapıyor. Bunun sürücülere sağladığı katma değer, sistemin uyarı vermesinin yanı sıra, ekranda kaç insanın uyarı alanı içerisinde olduğunu ve hangi yönden araca yaklaştıklarını gösterebilmesi.

"Linde Safety Guard'ın sağladığı büyük bir avantaj, duvarlar, raflar ve kepenkler içerisinden de görüş kabiliyetine sahip olması", diyor Mertel. Sıklıkla yapılar kademeli olarak genişletiliyor ve buna bağlı olarak dönemeçler ve açılar oluşuyor. Sonuçta da, örneğin kapıların hemen yanından geçen araç yollarıyla karşılaşmamız çok fevkalade bir durum değil. 4 gigahertz aralığında ultra-genişbant teknolojisi sayesinde sinyal duvarlardan da geçebiliyor, böylelikle yayaya, kapıyı açmadan önce yaklaşmakta olan bir araç olduğu uyarısını yapıyor. W-LAN, Bluetooth veya RFID gibi diğer ağlar bundan etkilenmiyor.

Otomatik hız düşürme

Bazı alanlarda sıklıkla kaza meydana gelmesinin bir sebebi de aşırı hız. "Kör noktalarda ve dönemeçlerde ve bunun yanı sıra insanların sıklıkla araç yolundan geçmek durumunda kaldığı alanlarda kaza riskinde artış görüyoruz" diyor Linde Material Handling Ürün ve Servis Müdürü Elke Karnarski. Linde Safety Guard, "Alan İşaretçisi" sayesinde sürücülerin yavaşlaması gereken alanların tanımlanabilmesini sağlıyor. Bir araç böyle bir alana girdiğinde, sistem otomatik olarak müsaade edilen maksimum hıza iniyor.

Ancak Safety Guard sadece kişi-araç arası çalışmayla sınırlı değil, aynı zamanda araçlar arası çalışma özelliğine de sahip. Eğer iki araç bir yoldan geçecekse, araçtaki ünite her iki aracın sürücüsünü uyarıyor ve sürücüye yaklaşan aracın yönüne ilişkin bilgi veriyor. Modüler tasarımı sayesinde sistemin kurulumu kolay ve hızlı. Uyarı alanları ayrı ayrı ayarlanabiliyor. "Gelecekte, Linde Safety Guard teknolojisini hem bir iyileştirme çözümü olarak hem de yeni araçlarda opsiyonel donanım olarak sunmayı istiyoruz" diyor Linde Material Handling Ürün Yedek Parça Müdürü Michael Fuchs.

Böylelikle Linde Safety Guard, "orta vadede malzeme taşıma işlerinde iş kazalarının sayısını sıfıra indirme" hedefi ekseninde geliştirilmiş "Vision Zero. Dünyada Güvenlik" anlayışının önemli bir bileşeni durumunda.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.