Ercan Premiks
Facebook Twitter

CFTS - Kapsamlı Muayene IQ'nuz kaç?

CFTS, mevzuata uygunluk için bilmeniz gereken 9 şeyi açıklıyor...
Bu haber 2018-03-01 01:22:31 eklenmiş ve 206 kez görüntülenmiştir.

Forklift sektörüne baktığınızda "Kapsamlı Muayene" kavramını çok sık duyarsınız, peki bu tam olarak ne anlama geliyor? Forkliftlerin Kapsamlı Muayenesine ilişkin bir İngiliz Standardı hazırlamış CFTS kurumuna göre bunun bilinmemesi ağır bir maliyet doğurabilir.

CFTS Başkanı Geoff Martin şöyle diyor: "Mevzuatta yapılan son değişikliklerin anlamı şu, işveren olarak bunun ne olduğunu, neden gerekli olduğunu ve en önemlisi de uygulamada bunun ne anlama geldiğini bilmek zorundasınız."

Faaliyetinizin emniyetli ve mevzuata uygun niteliğinin muhafaza edilmesinde yardımcı olmak üzere CFTS, Kapsamlı Muayene kavramı ile ilgili bilmeniz gereken (ancak sormaya çekindiğiniz) 9 nokta belirledi.

1.) Kapsamlı Muayene nedir?

Kapsamlı Muayene, forkliftlerinizin emniyetli çalışmasını sağlama adına yapılması gereken zorunlu bir kontroldür. Şöyle anlatalım, Kapsamlı Muayeneyi MOT'nin forklift eşdeğeri olarak düşünebilirsiniz. Araçlarınızda planlı bakımın bir parçası olarak yaptırılacak rutin kontrollerle aynı şey değildir.

Kanunen öngörülen bir yükümlülüktür ve bünyesinde iki farklı Sağlık ve Güvenlik yönetmeliğine ait esaslar barındırır: LOLER 98 ve PUWER 98. LOLER ve PUWER mevzuatı, bir forkliftin çalışmasıyla ilgili farklı alanlarla ilgilenir, bu yüzden LOLER 98 yönetmeliğinden geçen bir araç halen PUWER 98 açısından eksik olabilir (veya tam tersi). Bu nedenle Kapsamlı Muayene asli bir unsurdur. Aracın her yönüyle mevzuata uygun olduğu anlamına gelir.

2-) Şu an neden bu kadar önemli?

Yasal mevzuata aykırılığın doğurduğu bedeller şimdiye dek hiç olmadığı kadar yüksek. Sağlık ve güvenlik ihlal tazminatının yürürlüğe girmesi, L117'de yapılan revizyonlar ve Örgütsel Cana Kast ve Örgütsel Cinayet Yasası kapsamında şahıslara yönelik arttırılan cezalarla birlikte, artık idareciler ve amirler için yasal zorunlulukları bilme ve bunlara uyulmasını sağlama hiç olmadığı kadar ivedi bir zaruriyet halini aldı.

3.) Ne kadar sıklıkla yaptırılması gerekiyor?

Mevzuatta her 12 ayda bir olarak belirtiliyor, öte yandan LOLER 98'de aracın nasıl, ne zaman ve nerede kullanıldığına bağlı olarak bu muayene sıklığı artabiliyor.

4.) Yasaya göre forkfliftin hangi parçalarının kontrol edilmesi gerekiyor?

LOLER 98 kapsamında forkliftin kaldırma görevi gören parçaları ve bunun yanı sıra kaldırma görevi gören aksesurları yer alıyor. Forklift sahipleri tarafından genellikle daha az anlaşılan PUWER 98 ise, aracın frenler ve direksiyon gibi kaldırma görevi görmeyen parçaları ile ilişkili risklere yoğunlaşıyor.

CFTS, hem PUWER hem de LOLER esaslarını bünyesinde toplayan standart bir test hazırladı, böylelikle aracınızın her yönüyle mevzuata uygun olduğundan emin olabiliyorsunuz.

5.) Aracınızın geçerli bir Kapsamlı Muayene Raporuna sahip olması kimin sorumluluğunda?

Eğer araç satın alındıysa ya da 12 ay veya daha uzun süreli kiralandıysa sorumluluk aracın sahibine ya da kiralayana/kullanıcıya ait. Araç bir yıldan daha az süreyle kiralandıysa, Kapsamlı Muayenenin yaptırılmasından kiralama şirketi sorumlu.

Ancak, aracı ister bir günlüğüne ister bir yıllığına kiralayın, araca ait Kapsamlı Muayene Raporunun bir kopyasının kira evrakına dahil edilmesinde ısrarcı olmanız gerekiyor. Bu sayede, personelinizin emniyetli ve mevzuata uygun bir forklift ile çalışmasını güvence altına almış oluyorsunuz.

Yani bir forklift gerek geçici gerekse kalıcı olarak el değiştirdiğinde de geçerli bir Kapsamlı Muayene raporunun bulunması gerekiyor.

6.) Bu şartları yerine getirmezsem ne olur?

LOLER 98 ve PUWER 98 mevzuatına uyulmamasının bedeli ağırdır. Hem hukuki yargı süreçlerine hem de mali cezalara maruz kalma riskiyle birlikte personelinizi ciddi yaralanma, hatta ölüm riskleri ile karşı karşıya bırakırsınız.

7.) CFTS nedir?

İngiltere'nin öncü kuruluşları olan FLTA (Forklift Derneği) ve BITA (İngiliz Endüstriyel Forklift Derneği), bir araya gelerek HSE ile konsültasyon dahilinde güvenli, ulusal, kalite kontrollü bir Kapsamlı Muayene sürecinin oluşturulması yönünde CFTS'nin temellerini attı.

Son 12 yıldır yurt içinde CFTS tarafından akredite edilen firma sayısı 450'yi aşmış durumda ve bu sayı artmaya devam ediyor. CFTS akreditasyonlu bir şirketi antetli dokümanlarında, sertifikalarında, raporlarında ve araç etiketlerinde yer alan ayırt edici bir uçurtma işareti ile tanıyabilirsiniz (bu işareti yalnızca resmi olarak akredite edilmiş firmalar kullanabiliyor).

8.) CFTS akreditasyonlu firmalar tarafından hangi tip endüstriyel forkliftler muayene edilebiliyor?

CFTS Kapsamlı Muayene standardı, denge ağırlıklı forkliftlerden teleskopik forkflitlere, engebeli arazi forkliftlerine, ayakta kullanılan forkliftlere ve dar alan forkliftlerine kadar her tip forklifti kapsayacak şekilde oluşturuldu.

Yeni programda, bilhassa forklift ataşmanları için, içerisinde 34 maddenin yer aldığı çok sıkı bir kalite kontrollü Kapsamlı Muayene prosedürü hazırlandı. Yeni kriterler kapsamında ataşman montaj elemanlarının ayrı ayrı muayene edilmesi, vinç ve zincir fren testleri, zincir ve sapan aşınma kontrolleri, hasar muayeneleri, aşınma plakaları ve uyarı işaretleri üzerindeki kontroller ve bununla birlikte platformlara, emniyet kafeslerine ve arka yük kaldırma elemanlarına yönelik bütünüyle yenilenmiş kontrol listeleri yer alıyor.

9.) Neden CFTS?

Aracınız CFTS akreditasyonlu bir Kapsamlı Muayeneden geçtiğinde bileceksiniz ki size en yüksek standart sunuluyor ve FLTA'nın ve BITA'nın HSE ortaklığında bir araya geldiği bu oluşumda sektör dışında çok az firma bu prosedür açısından böylesine bir yetkinliğe ve bilgiye sahip.Mevzuatta değişiklikler oldukça biz de bunlara adapte olacağız, böylelikle CFTS akreditasyonlu bir Kapsamlı Muayene her yönüyle hem firmanızı hem de forkliftlerinizi her daim mevzuata uygun bir nitelikte tutacak.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.