Ercan Premiks
Facebook Twitter

Fronius-Delectiva Yeni Şarj Teknolojisi ile Daha İyi Sonuçlar

Tüketici elektroniği üreticisi Vestel Poland Sp. z o.o, Wroclaw yakınlarındaki üretim tesisinde forklift filosunda kullandığı şarj teknolojisini modernize etti. Tesiste toplam 32 forklift çalışarak sorunsuz bir malzeme akışı sağlıyor.
Bu haber 2018-03-01 01:19:02 eklenmiş ve 226 kez görüntülenmiştir.

Vestel, bu forkliftlerin akülerinin şarj edilmesinde Avusturya menşeli uzman firma Fronius tarafından imal edilen Selectiva cihazlarını kullanıyor. Bu cihazlarda, her aküyü kendi ihtiyacına göre şarj eden akıllı bir Ri şarj prosesi yer alıyor. Bu sayede akü ömrü korunuyor ve hizmet ömrü uzuyor, böylelikle Vestel için işletme maliyetleri de ciddi oranda azalıyor.

Günümüzde enerji verimliliği oldukça önemli bir konu. Bunun nedeni, günümüz enerji politikalarının ve dünya genelinde imzalanan iklim anlaşmalarının, intralojistik sektöründe de olduğu gibi sürdürülebilir kaynak kullanımı ve enerji sarfiyatının azaltılması kavramlarının önemine gitgide daha fazla odaklanması. Birçok firma halihazırda enerjinin verimli şekilde kullanıldığı güvenilir yöntemlerle malzeme taşıma noktasında elektrikli forklift kullanımına geçiyor. Bu araçlar klasik yanmalı motorlara sahip forkliftlere kıyasla sadece ciddi oranda daha sessiz ve daha çevre dostu olmakla kalmıyor, ayrıca işletme maliyetlerinde uzun süreli bir tasarruf da sağlayabiliyor. Bu elektrikli araçları yüksek bir enerji verimliliğiyle işletme noktasında doğru şarj teknolojisi belirleyici bir rol oynuyor, işte bu yüzden Vestel de, mazisi 2013'e dayanan forklift filosu için daha verimli ve daha etkin maliyetli bir çözüm aramaya başladı.

1984'te Türkiye'nin Manisa şehrinde kurulan firma 1994 yılından bu yana Zorlu Holding'a bağlı bir kuruluş ve dünyada ev aletleri ve elektrikli aletler segmentinde en büyük OEM'lerden (orjinal ekipman üreticisi) ve ODM'lerden (orjinal tasarım üreticisi) birisi durumunda. Vestel Grubu, üretim, yazılım ve teknoloji geliştirme, ve çeşitli ürünler için satış ve pazarlama alanında uzmanlaşmış 24 ayrı işletmeden meydana geliyor. Vestel, çeşitli Avrupa ve Japon markaları altında toplam 149 ülkeye televizyon setleri, çamaşır makinaları, buzdolapları ve LED lambalar ihraç ediyor. Şirket, kapasitesini, ihracat ölçeğini ve pazar payını sürekli olarak arttırıyor. Türkiye'de sahip olduğu tesislerin yanı sıra, şirket aynı zamanda Polonya dahil olmak üzere dünyanın sayısız noktasında tesislere de sahip. Polonya'daki tesis Wroclaw yakınlarında ve burada firma 330 çalışanıyla LCD televizyon üretiyor.

Potansiyel tasarruf alanlarının açığa çıkarılması ve etkin şekilde kullanımı

Firmanın Polonya'daki fabrikasında 21.000 metre karelik bir depo bulunuyor. İmal edilen malların ilgili yerlere etkin şekilde aktarımında Vestel, 10'u dar alan forklifti, 16'sı karşı ağırlıklı forklift ve 6'sı paletli forklift olmak üzere toplam 32 elektrikli forklift kullanıyor. Farklı tip akülerin şarj edilmesi ve bunlara bağlı meydana gelen güç tüketimi ciddi bir maliyet faktörüydü. Fabrikadaki işletme maliyetlerini azaltma adına Vestel, şarj teknolojisini mercek altına aldı ve enerji tüketimine ve süreç verimine ilişkin çok ciddi bir atıl tasarruf potansiyelinin olduğunu farketti. "Akülerin şarj edilmesinde çok büyük bir enerji maliyetimiz vardı" diyor Vestel depo müdürü Rafal Barcikowski. "Şarj prosesi de her zaman tatmin edici düzeyde olmuyordu. Farklı tip aküler çoğunlukla ya fazla ya da az şarj ediliyordu." Geleneksel şarj proseslerinde enerjinin büyük bir kısmı ısıya dönüşüyor ve bu ısı daha sonra kayboluyor. Bu durum verimliliği azaltıyor ve gereksiz yere büyük bir elektrik sarfiyatına yol açıyor. Aynı zamanda akülerin de ciddi oranda fazla şarj olmalarına yol açıyor. Bunun sonuçlarından biri, pahalı kurşun akülerin hizmet ömürlerini vaktinden önce tamamlaması oluyor.

Şarj prosesini optimize etme arayışına giren Vestel yetkilileri kısa sürede Fronius ile tanıştı: "Fronius'u basından tanıyorduk" diyor Barcikowski. "Bir Fronius uzmanı ile toplantı yaptık, kendisi bize tesisimizde var olan tasarruf potansiyelinin nasıl hayata geçirilebileceğine dair ayrıntılı bir teklif sundu." Merkezi Pettenbach'ta bulunan Avusturya menşeli lider teknoloji kuruluşlarından Selectiva'nın yeni nesil akü şarj sistemleriyle birlikte firma, daha yumuşak, ve daha da önemlisi tasarruflu bir şarj prosesi sağlayan bir çözüm sundu. Bu çözüm aynı zamanda akülerin hizmet ömrünü de büyük ölçüde uzatıyor. "Fronius'un deneyim ve uzmanlığı ekseninde bu yeni teknoloji daha ilk baştan güvenimizi kazandı" diyor Barcikowski.

Yenilikçi şarj teknolojisi performansı arttırıyor ve maliyetleri düşürüyor.

Fronius'un bu yeni nesil cihazlarının merkezinde yenilikçi Ri şarj prosesi yatıyor. Sistem, kullanıcılara, farklı voltaj ve kapasite değerlerine sahip, her zaman kendine göre farklı bir özelliği bulunan aküleri şarj edebilme esnekliği sunuyor. Cihazlar, bağlı akünün efektif iç direncini (Ri) otomatik olarak ölçüyor, bu değer akünün yaşına, sıcaklığına ve durumuna bağlı olarak değişebiliyor, ve bu ölçüme göre akünün şarj eğrisini ayarlıyor. "Bu sayede artık aşırı şarj diye bir şey kolay kolay gerçekleşmiyor ve aküler çok daha yumuşak ve ekonomik olarak şarj oluyor" diyor Fronius Teknik Danışmanı Mateusz Kaleja. Yüzde 84'e varan bir toplam verimle birlikte cihazlar geleneksel çözümlere göre çok daha verimli ve ayrıca böylesine pahalı akülerin hizmet ömrü de artmış durumda. "Böylelikle şarj teknolojimiz toplam işletme maliyetini veya "toplam mülkiyet maliyetini" ciddi oranda azaltıyor" diyor Kaleja.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.