Ercan Premiks
Facebook Twitter

Dar Alan Forkliftlerine Yönelik Backbone® Teknolojisi ile Ayakta Kullanılan Forkliftte Aradan Çarpma Kazalarına Son

Ayakta kullanılan endüstriyel tip forkliftlerin operatörlerini, raf sistemlerinde çalışırken geri hareket çarpışmalarına karşı koruyacak şekilde tasarlanmış inovatif bir emniyet sistemi.
Bu haber 2018-03-01 01:17:51 eklenmiş ve 247 kez görüntülenmiştir.

Ayakta kullanılan forkliftlerde aradan çarpma kazası, yatay bir raf kirişi operatör kabinine aradan girdiğinde meydana gelebiliyor. Zeminde palet veya stoklanmış mal ve üst koruyucu yüksekliğinde tampon yoksa araç serbest halde geri gidişini sürdürerek raf kirişi ile kabinin ön kısmı arasından operatöre çarpabiliyor. Altta temsili bir aradan çarpma kazasına ilişkin videoyu görebilirsiniz.

Amerika Makina Mühendisleri Derneği'nin (ASME) 2008 yılına ait raporunda, "incelenen 3.000 kazanın %50'sinden fazlasında ayakta kullanılan forklift ile sabit duran bir cisim arasında çarpışma gerçekleştiği ve bu kazalarda 700 ciddi yaralanma ve 22 operatör ölümü meydana geldiği" belirtilmiştir.

Forkliftlerde aradan çarpma kazasını önlemek için şu tedbirler alınabilir:

Raf yüksekliklerini, forklift gövdesi veya üst koruyucu temas durumunda rafa çarpacak şekilde ayarlayın.

Zemine bariyer veya yer seviyesinde raf monte ederek forklift tabanının bariyere çarpmasını sağlayın.

Öte yandan bu tedbirler çoğunlukla teknik olarak tatbik edilmiyor. ASME raporunu hazırlayan mühendisler, forklift gövdesinden üst koruyucuya uzanan arka dikey direkler gibi ek forklift koruyucularının, yatay düzlemde aradan giren unsurların yol açtığı çarpışmalara bağlı yaralanmaları azaltacağını ifade ediyor.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.