Ercan Premiks
Facebook Twitter

ABS İstif Makinaları Kurucusu Salih Yalçın “Ürünlerimizin kalitesi Hedeflerimize ulaşabilmemizi sağladı”

Salih Yalçın, Forklift ve İstif makinaları sektöründe ilk olarak Temsa’da başlayan daha sonra Enka’da devam ederek ve oradan emekli olduğu ve ikinci yılını tamamlamakta olduğu ortakları ile birlikte kurduğu ABS İstif Mak.San.Tic.Ltd.şti. ndeki distribütörlükleri ile satış ve satış sonrası hizmetler olarak sektörde 24 yıla yakın geçmişi olan birisi.
Bu haber 2018-03-01 01:06:55 eklenmiş ve 257 kez görüntülenmiştir.

Yalçın’dan İstif makinaları sektörünün 2017 yılının değerlendirmeleri ve 2018 yılından beklentilerini öğrenmeye çalışırken ABS firması olarak distribütörlüklerini üstlendikleri firmalar ve ürünleri hakkında bilgiler aldık.

 

 

İstif makinaları sektörünün 2017 yılı değerlendirmesini yaparmısınız?

 

 

İstif makinaları sektörüne genel olarak baktığımızda dünyadaki gelişime paralel olarak ülkemizde de gelişen sanayi ve bu gelişimde artan otomasyon neticesinde makineleşme düşünüldüğünde  en kötü seneler dediğimiz kriz zamanlarında dahi hemen hemen hiç durmayan ve sürekli bir önceki yılın üzerine azda olsa ilaveler gelen bir hacim görebiliyoruz. Bu anlamda 2017 yılının da 2016 yılına oranla küçük bir artışla tamamlandığını düşünmekteyim.

Firma olarak 2017 yılında hedeflerinize ulaşabildinizmi?

Ortaklarımla kurduğumuz Şirketimiz ilk ürünlerini 2016 yılının Kasım ayında stoklarımıza getirmişti ve senenin son iki ayında ikisi forklift ve biride platform olan Distribütörlüklerimizde markalarımızı öncelikli olarak yakın çevremize anlatarak geçmişti. Bu iki ayda gerçekleştirdiğimiz satışlar adetsel olarak yeterli olmasa da uzun nefesli kurduğumuz işimizde kendimize ve markalarımıza yönelik bir endişe duyulmadığının işaretlerini bize vermişti 2017 yılı ile birlikte profesyonel olarak kendimize verdiğimiz  hedefi 2017 yılının sonunda tam olarak % 72 oranda artı ile kapatmış olmamız ise, bize geleceğimizin beklediğimizdende hızlı bir gelişim içerisinde olacağını gösterdi. Gerçektende 2017 yılının son üç ayında yakaladığımız ivmede geçmiş Şirketimde uzunca bir dönem pazarın üst sıralarında yer almamızı sağlayan Bayi yapımızın pek çoğu  o günlerden gelen yine aynı ekiple yeni Şirketimizin de temelini oluşturdu. Halen yurt genelinde oluşturduğumuz 12 Bayimize bu sene hedefimiz olan iki ilave il’deki iki Bayi ile ideal yapımıza ulaşmış olacağız. Şirket olarak parolamız Bayilerimize de  çok net ifade ettiğimiz gibi Bayilerimizle  birlikte değil sadece Bayilerimiz kanalı ile satış ve satış sonrası hizmetleri kesinlikle Kazan – Kazan zihniyetinde vererek bizler ortak bir kazanç elde ederken, asıl kazancı bize güvenen ve bizim için çok değerli olan Müşterilerimize  kazandırmak eksenindedir. Gecemiz ve gündüzümüz bu amaç içerisinde  Bayilerimiz ile  sanki ayrı Şirketler değilde, aynı Şirketmişiz gibi mücadele etmekle geçmektedir. Bu manada gelişimimiz devam etmekte olup, ortaklarımla birlikte 50 yaşını geçtiğimiz halde bizleri sanki 30’ lu yaşlarda gibi çalıştığımız heyecanlı günlere geri döndürmüştür.

2017 yılında o forklift satışı veya kiralama konusunda  gerçekleştirdiğiniz önemli projeler varmıdır? Bahsedermisiniz?

2017 yılında tüm faaliyetlerimiz  0 yani yeni forklift satışı ve bunların arkasında dimdik durduğumuzu gereğinde pire için yorgan yakmaktan çekinmeyeceğimizi mantığımızı gösterme gayretinde geçmiştir. Çok şükür ki Türkiye tek Mümessili olduğumuz 3 markamızda da yakmamızı gerektiren yorganı bırakınız, üstelikte bazıları çok namı değer markaların bile zorlandığı çalışma koşullarında yeni markalarımız için neredeyse hiç servis ihbarı almadan geçerek her sene markalarımızın değerinin artacağını bize kuvvetli şekilde  göstermiştir Bu yeni satış faaliyetlerimizin dışında Firmamız ikinci  el yada kiralama faaliyetlerine  girmemiş ve ısrarla da girmemek üzere bir gelecek planında çalışmalar yapmaktadır. Bizim  işimiz mümessil  bir  Firma’ya  bize göre uygun olacağı gibi yeni makine  satışı ve satışlarımızın ardından da güçlü  bir  satış sonrası hizmet verme faaliyetlerimizle  devam edecektir

2017 yılı en fazla akülü forkliftlerin satışının olduğu bir yıl diyebilirmiyiz?

2017 yılında öncelikli  hedefimiz  dizel forklift ile  pazarda yer edinmek ve makinelerimizin  dizel kategorisinde de ismi geçen markalar arasına girmesi üzerinedir  zira  dizel olarak hem kalite düzeyinde  ve hem de buna rağmen bu kalitenin alınabileceği  en iyi fiyat aralığında olması ile pazardan güçlü bir yer edinme gayretindeyiz. Henüz 2017 de olduğu gibi bu yılın da en azından ilk 6 ayında elektrikli forklift üzerine yapılanmamız olmayacaktır. Pazarın neredeyse dizel seviyesine gelen elektrikli  forkliftlere  kaydığını çok iyi bilmemize rağmen yapmış olmak için iş yapmayacağımız prensiplerimizde  beklediğimiz  ürün, kalite, dizayn ve rekabet edebilir fiyat düzeyine geldiğimizi hissedene kadar çabalarımız çalıştığımız  üreticileri  bize  bu şartları sağlayacak üretimlere başlamasını teşvik  etme gayretleri ile geçecektir.

2018 yılında     KAT ve diğer markalarınızın yeni ürünleri ile tanışacakmıyız? Varsa özelliklerinden bahsedermisiniz?

KAT FORKLIFT ;

2018 yılında mümessili olduğumuz 3 markadan biri olan KAT  için seneye  girerken şanslı bir haberle başlıyoruz. Buna göre ürün kalitesi  bize göre hiç mütevazi olmadan söyleyebileceğimiz gibi orta klasmanda satılır markaların fiyat düzeyindeyken, kalitesi kesinlikle üst klasmanda tanınır markalar düzeyinde  olan Kat forkliftleri 2017 yılının son günlerinde Çin’in maddi anlamda çok güçlü Royal grup tarafından alınmış ve büyük bir sermaye ile  150.000 metrekarede  kurdukları yeni fabrikalarında  öncelikli olarak kurdukları  bantlarında KAT Forkliftler  Şubat ayı başında üretimlerine başlamıştır. Bu grup sahip olduğu ekonomik gücün yanında, tek Distribütörlük anlaşmamızı yenilemek ıcın davetlerinde gördüğümüz  gibi özellikle üretim ve kalite kontrol aşamalarında Kat Forklıitlerin hızlı çıkışına neden olacak çok iyi bir profesyonel kadrolarında 14 yıllık deneyimlerini yeni tesislerinde  taçlandıracak ve benim bugüne kadar yaptığım ziyaretlerde aklımda kalan üst klasta fabrikaların modern üretim tekniklerinde üretimler yapmaktadır. Bu durum zaten önceleri hatır yada bilenler bilir bir  markanın aynısı bu fiyata neden olmasın denilerek alınan ürünlerimiz bugün aynı müşterilerde ikinci  hatta üçüncü  alımlarına dönüşmüşken, bundan sonrasının nereye gideceğini  en azından tecrübelerimizle  bize anlatmaktadır.

CHL FORKLIFT ;

Bilindiği  üzere CHL markası HELI’dir. HELI Dünyanın en büyük Forklift üreticisi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin  %100 devlet kuruluşudur. Heli başta Çin’deki konumunu dahada güçlendirmek ve senelik üretimlerini  hedeflediği 100.000 adetlere ulaştırmak için oluşturduğu CHL markasında 2017 yılı başarımızı görerek 2018 yılında bizi daha fazla destekleme kararı almış ve yaptıkları davetlerinde Genel Müdürlerinden başlamak üzere muhatap olduğumuz tüm personeli  ile  Firmamızın gelişimine katkı sağlamakta kararlı olduklarını bize de göstererek büyük özgüven vermıstir. 2018 yılında hiç şüphemiz  yoktur ki 2017 yılında verdiğimiz  başarı mesajımız, bize  duydukları güvenin boşuna olmadığını onlara gösterecektir. Bu yıl CHL’nin yeni ve sürpriz yeni ürünleri ve fiyatları ile bizim duruşumuzda pazarımız Mayıs yada Haziran aylarında tanışacaktır. Şu an  Firmamız bu ürünlerin seri üretimlere  geçeceği  günleri asker yolu beklercesine heyecanla beklemektedir.      

JIC PLATFORM ;

2016 yılının sonlarında stoklarımıza kattığımız ancak ilk 4 ay bir  tane bile satamadığımız Jic Platformlarımız, hem Firma  popülaritesi, hem sahiplerinin sektörde inanılmaz  saygı duyulduğu ve hem de Firma  sahiplerinin 10 numara karakterleri olan yapılarında yaptığımız ilk satışlarımız, bizim bu işteki seyrimizi değiştirmiştir  Gerçekten de doğru zamanda doğru yerde ve doğru kişiye  satış yapmanın önemini  sanki ünıversitelerde teoride hep anlatıldığını, biz  pratiktede yaşıyarak doğrulamak isteriz . Bu ilk satışımızdan sonra sanki piyasanın gizli bir eli varmışçasına gelen talepler yeni satışlarımızı getirmiş, aslında çok zor satış koşulları varken aslında bizim kadar Müşterilerimizinde geleceklerini riske atmamak için bizim  inandığımız prensiplerimizden ve satış koşullarımızdan da zerre kadar taviz vermediğimiz satışlarımızda makinalarımız çok iyi çıkmış durumda. 2017 yılında daha ilk  senemizde çok bulduğumuz halde üretici Firma’nın bize verdiği hedefimizi yakalamış hatta bir kaç adette geçmiş  durumda tamamladık. 2018 yılına girdiğimizde görülüyorki  Jıc Platform verdiğimiz  Müşterilerimiz hiç kafalarını dahi kaldırmadan aynı koşullarını devam ettirmemiz  koşulunda bizden yeni platformlarını memnuniyetle alıyorlar. Geçen sene gelen 3 servis ihbarında Servislerimiz derhal gittiğinde  15 dakika  dahi sürmeyen çözümleri  ile  hem Müşterilerimizin ve hem de bizim markamıza olan güvenimiz artıyor. Jıc Platform’un çalışma prensiplerini, ahlakını, gelecek potansiyelini  görmemizde bu sektörde pazarın istediği koşulları aşırı esnek koşulları hiçbir  zaman vermeyeceğimiz  gerçeğinde hem üreticimizi ve hem de bizi memnun eder satış adetlerini  kalıcı ve sürdürülebilir  seviyelerde istikrarla koruyacağımızı bize gösteriyor.

FTMH KONTEYNER ELLEÇLEME MAKINALARI ;

Bizim yukarıda anlattığım sektörümüzdeki  3 markamızın dışında tamamen farklı bir diğer faaliyetlerimizde  Fantuzzı Team Materıal Handlıng ismi ile efsane marka FANTUZZI’nın İtalya’daki yapılanmasının Türkiye temsilciliğidir. Bu ürün  ve gereklerini bu haberin  ve istenilen  cevapların dışında tuttuğumdan çok fazla bahsetmek istemiyorum. Ancak kısaca söylemek istediğim  konu bu markanın temsilciliğini  bize verme güvenini gösteren FTMH Firması’nın sahibi inanılmaz değer verdiğim Bay Ottavio Artoni’ye yeni markasında, yeni Fırması’nda geçmişte ve bugün  büyük  yanlışlar yapanların faaliyetleri  devam ederken, bizim küçük , yavaş ama sabırlı olunması halinde bir kaç sene sonrasında yeniden o eski şöhretli günlerine geri dönmesini sağlayacak bir  yapıyı kurmak gayretiyle çalıştığımızı  söyleyebilirim  Bu sektörde en azından bazı Firmaların bizim  doğruluk ve kaybetmekten asla korkmadığımız acı dürüstlüğümüzü zaman içinde göreceğini ve rekabette fiyatlar çökme noktasına gelmişken hayatının 45 yılını FANTUZZI’de geçirip kaliteden vazgeçmeme adına %100 Avrupalı kompenentlerle üretmek adına satış kayıplarına rağmen aynı kararlılıkta birlikte mücadele edeceğimizi anlayacaklarını ve yaşadığımız kayıpların, şuan attığımız doğru tohumlarda bir  süre sonra bize kazanç olarak geri döneceğine  inanmaktayım.  

Firma olarak 2018 yılının sektör açısından tahmini bir değerlendirmesini yapabilirmisiniz?

Bunu 2 kısımda cevaplamak istiyorum. Bizim kısmımızda 2018 yılının daha başlarken gördüğümüz gibi yine zor bir sene olacağı kanaatindeyiz. Bunun sebepleri olarak yurtiçi ve yurtdışı örnekler vermek istemiyorum. Zira tehdit olarak gördüğümüz pek çok dezavantajın aslında işimizi bilerek yaptığımızı düşünerek, bizim için fırsat olacağına inanmaktayız ve güçleşecek koşullarda mücadeleyi daha çok sevdiğimizide belirtmek istiyorum. Bizim Firma olarak beklentimiz  2017 yılından çok daha iyi olacağımız 2018 yılının bizi  beklediğidir. Ülkemizdekİ sektör açısından baktığımızda da siyası ve ekonomik gelişmelere rağmen bu yazının başında da yazdığım gibi 2018 yılının daha iyisi olmasa da her koşulda yine  2017 seviyelerine yakın olacağını kişisel olarak düşünmekteyim. Dinamik bir Ülkemiz var ve her koşulda Dünya ile rekabet edebilir  tüm sektörlerimizde  çalışmak ile  ayakta kalabileceğimiz  gerçeği  var ve biz Türklerin çalışmayı sevdiğimizden her koşulda her zaman ayakta olmayı başaracak genlerin doğuştan sahibi olduğumuz  inancındayım. Sektörümüzdeki en büyüğünden en küçüğüne  tümdostlarımıza başarılar diliyoruz.. Bizim sektör başarılı olursa benim sayabildiğim 52 sektörde iş var, aş var demektir ve buda Ülkemizin  kalkınmaya devam edeceği evlatlarımıza bırakacağımız işlerin olacağı anlamındadır. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.