Ercan Premiks
Facebook Twitter

Forklift kiralama sektörünün Güçlü firması MAKLİFTSAN.

Araç kiralama sistemi tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya devam ediyor. Çoğu işletme satın almaktansa kiralama yöntemini tercih etmeye başladılar.
Bu haber 2018-03-01 01:01:13 eklenmiş ve 179 kez görüntülenmiştir.

Forklift ve depo içi ekipmanları kiralaması açısından bakıldığında Türkiye olarak, otomobil kiralamanın 10 yıl önceki durumunda olduğumuzu söyleyebiliriz 10 yıl kadar önce otomobilde de işletmeler çoğunlukla otomobillerine sahip olmayı tercih ederken, şu anda geldiğimiz noktada işletmelerin çoğu otomobili operasyonelkiralama yöntemi ilekullanmayı tercih etmeye başladılar. forklift ve depo içi ekipmanlar sektörünün debenzer bir yoldan geçerek orta vadede benzer bir pozisyonagelineceğine artık kesin gözüyle bakılıyor.

Türkiye’de Forkliftkiralama sektörünün önemli firmalarından biri olan Makliftsan firmasının Kiralama Yöneticisi Serpil Birkan, Makliftsan firması ve forklift kiralama sektörü hakkında bilgiler verdi.

Kişisel olarak sizi tanıyabilirmiyiz?

Eğitimim Makine Mühendisliği üzerine;3 yıl Üniversitede Araştırma görevlisi olarak çalıştım, İstanbul daki iş hayatım 2000 yılında ısıtma sistemleri sektöründe başladı, 2007 Yılı Haziran ayında Makliftsan ailesine katıldım. 2013 yılından itibarenKiralama Yöneticisi olarak görev yapıyorum.

Makliftsanforklift kiralama işine ne zaman başladı.?

1991 yılında iş makinalarına yedek parça tedariği ile sektöre giren firmamız 1995 yılıitibarı ile forklift kiralama ve servis hizmeti ile sektörde hızlı ve emin adımlar ile ilerlemeye başlamıştır. 1998 Yılında İstanbul Bölge bayiliği ile forklift satışına başlayan Makliftsan bugün distribütörü olduğu Hangcha markası ağırlıklı olmak üzere, alternatif markalar ile de Forklift Kiralamada ilk sıralarda yerini almış durumdadır.

Kiralama sektöründe muhatabınızhangi sektördeki firmalar örnek verebilir misiniz?

İstif makineleri; Depolama, elleçleme, istifleme vbişlemlerin yapıldığı her alanda lojistiği destekleyen dolayısıylatedarik zincirinin çalışmasını sağlayan ekipmanlar olup; hammadde tedariğinden bitmiş ürünün son kullanıcıya teslimine kadar devam eden endüstriyel süreç içerisindeki lojistiğin hızlı, ekonomik ve güvenilir şekilde yapılmasına katkı sağlayan ekipmanlardır. Dolayısı ile istif makinelerinin kullanımını belli sektörler ile sınırlandırmak zor olup, ağırlıklı olarak kullanıldığı alanları; Limanlar, üretim tesisleri, Lojistik ve kargo firmaları, otomotiv yan sanayi, gıda firmaları ve antrepolar olarak sıralayabiliriz.

Sunduğunuz kiralama seçenekleri nelerdir?

Makliftsan olarak; Kısa süreli Günlük kiralama hizmetlerinden, 60 ay süreli uzun dönem kiralamaya kadar farklı ihtiyaçlara en uygun ekipmanlar ile optimum çözüm getirebilen Kiralama alternatifleri sunuyoruz.Filo kiralamalarda yedek ekipmantedariği veya sürekli personel bulundurma alternatiflerimiz ile operasyonların 7/24 sürekliliğini ve verimliliğini garanti altına alıyoruz.

Kiralama filonuzda hangi tip makinalar bulunmaktadır?

Firmaların Ortam ve çalışma şartları, operasyon gerekliliklerifarklı tür ve kapasitelerdeekipmanların kullanımını zorunlu kılmaktadır. Ekipman seçimini; Tesis analizi ve optimizasyonu doğrultusunda belirliyoruz. Farklı sektörlerin talepleri farklı özelliklerdeki ekipmanlar ile sağlanabilmekte olduğundan tüm bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik geniş bir ekipman filosuna sahibiz. Özellikle 2013 yılında Distibütörü olduğumuz Hangcha Markamız ile optimum çözüm sunabilen ürün yelpazemizidaha da genişletmiş olduk. Bu ekipmanlarımız içerisinde 32 tona kadar Dizel forkliftler, Akülü Forkliftler, depo içi istifleme makineleri ( Akülü transpalet, Reach truck, stacker, sipariş toplayıcılarvb ) Makaslı platformlar ve çekiciler yanısıra firmaların ihtiyacına yönelik özel üretim ekipmanlar ve forkliftataçmanları bulunmaktadır.

Genellikle hangi marka ve hangi tonajda makinaları kiralıyorsunuz ve yaş ortalaması nedir?

Uzun süreli tüm kiralama projelerimizde yeni & Kullanılmamış ekipmanlar ile hizmet veriyoruz. Proje sonunda iade aldığımız ekipmanları revizyon sonrası genel durumu ve çalışma saatini esas alarak 1-6 aylık kısa dönem kiralama projelerinde kullanımına veya 2. El satışa ayrılmasına karar veriyoruz. Dolayısı ile çalışan ekipmanlarımız operasyon süresine göre max 3-5 yaş arasında bulunmaktadır. 2013 yılında HANGCHA GROUP ile iş birliğine başlayan Makliftsan, Dünyanın en büyük 3 Forklift üreticisinden biri olanolan HANGCHAGroup HC Forklift`inTürkiye distribütörlüğünü üstlenmiş olup, Kiralama projelerinde Hangcha markasının çok çeşitli ürün gamı ile müşterilerine çok avantajlı Kiralama opsiyonları sunabilmektedir.

Makine kiralaması yaptığınız firmayabaşka ne gibi hizmetlerverebiliyorsunuz? Mesela makine arızalandığında ve arıza giderilmediğindene yapıyorsunuz?

Tüm Türkiye genelinde hizmet veren 30 mobilservis çalışanımız mevcut olup, Servis ağımız mobil sistemler üzerindenyönetilmektedir. Dolayısı ile arızanın tarafımıza bildirilmesi ile ilgili bölgeye en yakın mobil servisyönlendirilmekte olup,max2‐ 4 saat içerisinde arızalara müdahale edilmektedir. Tüm servis araçlarımız yedek parça donanımlı olup arızaların yerinde giderilmesi sağlanabilmekte, aksi durumda yakın bölgelerde 12 saati il dışlarında 48 saati geçmemek üzere ikame ekipmantedariği yapılmakta veya ekipman değişimi sağlanarak operasyonel sürecin kesintiye uğramadan devamlılığı korunabilmektedir. Ekipman sayısının fazla olduğu Filo Kiralama operasyonlarında yedek makine tedariği ile kesintisiz hizmet sunabilmekteyiz.

Makine kiralaması yapmak isteyen bir firmamakinada marka ve 0 makine olması şartı koşuyormu böyle durumlarda siz makinaları nasıl temin ediyorsunuz?

Kiralama hizmetinde optimum ekipman sayısı ile min maliyet ve max verimlilikte operasyon sağlayabilmek esastır.Dolayısı ile proje başlangıcında yaptığımız analizler ile müşterilerimizin çalışma şartlarına en uygun Kiralama opsiyonlarını belirleyerek bilgilendiriyoruz. Gerek sıfır gerek se 2. El olarak geniş bir ekipman parkurumuz mevcut olup,müşterilerimizin talebi doğrultusunda yeni makineler ile operasyonu hemen başlatabildiğimiz gibi stokda olmayan makinelerin tedariğisüresince geçici ekipman tedariği ile hızlı çözüm üretebilmekteyiz.

Forklift kiralama sözleşmesinin sonunda beklentilerin neler olduğu konusundakarışıklıklar yaşandığı söylenmektedir.Forkliftlerin darbe ve çarpmalara karşı bağışıklığı olan bir çelik yığını olduğu düşüncesine yol açan bir eğilim forkliftin maliyeti ve tamir bakım masrafı bir otomobilden daha fazla bu yüzden forkliftlere itinalı bir şekilde bakmaklazımdır. Kiralamaya verdiğiniz makinalarıkira sözleşmesi sonucundanasıl bir durumda alıyorsunuz? Bu makinaları tekrar kiralıyormusunuzyoksa satıyormusunuz?

Proje başlangıcında ortam ve çalışma koşullarının doğru analiz edilmesi, ihtiyaç ve yapılan işin doğasına uygun kapasite ve donanımda ekipman seçilmesi, Operasyon süresince düzenli ve doğru bakım yapılması Kiralama süreci boyunca ekipmanlardan max verim alınmasını sağlayacaktır. Doğru ekipman seçimi ve düzenli bakım yanısıra, operatörlerin düzenli eğitimler ile bilinçlendirilerek kullanım kaynaklı hasar ve arızaların minimuma indirilmesi ile operasyon şartlarına bağlı olarak belirlenen Kiralama süresi boyunca ekipmanlardan beklenen performansın alınması mümkündür. Kiralama süreci sonunda ekipmanların yoğun çalışan farklı projelerde uzun süreli değerlendirilmeye çalışılması servis ve bakım masraflarını arttırıp kiralama avantajlarını azaltabileceği için kısa süreli az yoğun operasyonlarda kullanımı veya 2. El satışa ayrılması esas olandır.

Dünya genelindeolduğu gibi Türkiye’de defirmalar makine kiralamasına yoğun bir ilgi gösteriyorlar pazarın bu oldukça rekabetçi özelliği devam ederken siz müşterilerinize en iyi hizmeti sunma yolunda nasıl bir çaba sarfediyorsunuz ki firmalar destekleyici hizmetleriniz açısından size güven duyabilsin.?

2013 yılında Hangcha markasının Distribütörlüğünü alarak pek çok rakibimizi geride bırakmış olduk. Çin’nin en büyük Forklift üreticisi olan Hangchamarkamızın verdiği güven, sunduğu teknolojik yenilikler ile;yedek parçakonusunda da, başta; dünyanın en saygın forklift markalarının orijinal lastiğini tedarik eden İtalyan marangoni Firması olmak üzere önemli yedek parça distribütörlüklerimiz ile hizmet kalitemizi çok daha ileri düzeye taşıyabildik. Tabiki tüm bunların yanısıra arkamızdaki güçlü servis ağı, tecrübeli ve her biri alanında uzman servis personellerimiz Kiralama konusundaki hizmet kalitemizin en büyük destekçisi olmuştur.

Ülkemizde demakine konusunda küçük ve orta boy işletme sahipleri genellikle makinayı satın alma yoluna gider ve satın almanın kiralamadan daha düşük maliyetli olduğunu söylerler. Büyük işletmeler isegenellikle kiralamadan yanave satın almanın doğru bir seçim olmadığını savunurlar.forklift çalıştırmak işin pahalı ama vazgeçilemeyen bir kısmı forklift kullanıcıları

 Sizce satın mı almalı kiralama mı yapmalı yoksa leasing yolu bir türümü seçmeli anlatırmısınız ?sizin tavsiyeleriniz nedir?

Biz; öncelikle firmanın operasyon şartlarını analiz ederek ihtiyaç duyulan ekipmanları belirliyoruz. Bu noktada; ekipmanların günlük çalışma saatleri, kullanılacak ekipman sayısı, operasyon sahasının konum, zemin şartları vb pek çok kriter masrafların belirlenmesini sağlar. Ayrıca; operasyon başlangıcında masraf bedelinet olarak öngörülemeyen ancak süreç içerisinde mutlaka karşılaşılan kullanıcı kaynaklı hasarlar dikkate alınması gereken hususlardır. Ekipmanı satın almaya karar verdiğinizde önceliklebu ekipmanlar için bütçe ayırmanız gerekecektir, sonrasında ise ekipmanların bakım onarım masraflarını, stok olarak bulundurmanız gereken yedek parça ihtiyacını, arıza durumlarındaki iş kayıplarını ve arızalı ekipman yerine yapılacak kiralama masraflarını değerlendirmeniz gerekir.Kiralamaya karar verdiğinizde ise söz konusu ekipman yatırımını müşterilerimiz adına biz yapmış oluyoruz, dolayısı ile müşterilerimiz herhangi bir ekipman yatırım masrafına, amortisman, sigorta, faiz vb masraflara katlanmadan doğrudan operasyonlarını başlatma imkanına sahip oluyorlar. Kiralanan ekipmanların 7/24 aktif olarak çalışmasını sağlamak bizim sorumluluğumuzdadır. Arıza durumlarında gün içerisinde müdahale edip arızayı çözmek veya arıza süresinin uzadığı durumlarda geçici ekipman tedarik etmek dolayısı ise operasyonu kesintisiz devam ettirmek aynı şekilde bizim sorumluluğumuzdadır. Kiralama yapan firmalar, anlaşma şartlarına göre ekipmanlarını yeni & kullanılmamış ekipmanlar ile değiştirme dolayısı ile son teknoloji ürünlerini kullanabilme imkanına sahip olurlar. Kira bedellerini işletme maliyeti olarak vergiden düşülebilmesi de bir diğer avantajdır.

2017 yılı makine kiralama sektörü ve firmanız için beklentileri karşılıyabildimi? Makliftsan firması olarak 2017 yılında makine kiralama konusunda ne gibi projeler gerçekleştirebildiniz? Örnekler verebilirmisiniz? 2018yılından beklentileriniz nelerdir?

2017 yılı pek çok projemiz için yenilenme süreci oldu, bu süreç içerisinde mevcut hiçbir projemizi kaybetmemiş olmak ekip olarak sağladığımız müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitemizin bir ifadesidir. 2018 yılı içerisinde de aynı şekilde kalitemizden ödün vermeden yeni pazarlar oluşturabilmek, ürün çeşitliliğini arttırarak yeni müşteri kitlesi oluşturabilmek temel hedefimiz olacaktır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.