Ercan Premiks
Facebook Twitter

Lojistik sektörünün hedefi en az yüzde 6 Büyüme

2017 yılını yüzde 6 büyümeyle tamamlayan,yaklaşık 150 milyar liralık büyüklüğe ulaşan lojistik sektörü, bu yıl da en az yüzde 6’lık büyüme bekliyor.
Bu haber 2018-03-01 00:38:33 eklenmiş ve 151 kez görüntülenmiştir.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik hizmet üretenleri derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener,Türk lojistik sektörünün gelişimini sürdürdüğü belirterek Lojistik,son 10 yılda  1.9 milyar dolar yabancı yatırımı çekmiş,kargo kapasitesini 4 kat arttırmış, konteyner hacimlerinde  artış yakalamış bir sektör, Ülkemiz için çok önemli  bir istihdam alanıdır” dedi.

Lojistik sektörünün, Türkiye’nin 2023 hedefi kapsamında  Ülkenin büyük bir  yükünü üstlenebilecek kapasitede  olduğunu ifade eden Eldener  “Türkiye’de lojistik sektörünün GSYH içerisindeki payı yaklaşık yüzde 14’tür. Türkiye’de  lojistik sektörü faaliyetleri büyüklüğü bugün itibariyle 150 milyar liraya ulaştı” ifadesini kullandı.

Havalimanı Etkisi

Eldemir,”Avrupa’nın en büyük araç filolarından birine sahip olan ülkemizde  Türkiye  İstatistik Kurumu verilerine göre trafiğe kayıtlı 800 bini aşkın kamyon mevcuttur.Havayolu taşımacılığına baktığımızda  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü verileri ülkemizin havayolu uçak filosunun 540 olduğunu belirtmektedir” diye konuştu.

Havayolu taşımacılığının değerli kargolar için tercih edildiğini belirten Eldener,2018’de ilk fazı açılması planlanan İstanbul yeni Havalimanı ile Türkiye’nin havayolu taşımacılığı alanında önemli bir yük aktarma merkezi olabileceğini söyledi.

Dünya çapındaki  yüklerin yüzde 90’ının denizyolu ile taşındığını aktaran Eldener, 8 bin 400 kilometre kıyı uzunluğu ile Türkiye’nin doğu-batı ve kuzey-güney ticaret koridorları için önemli bir yerde konumlandığını kaydetti. Eldener, Türkiye’de denizyolu taşımacılığı verileri incelendiğinde 2017 yılı Kasım ayı sonuna kadar yaklaşık 400 milyon ton yük elleçlendiğini ifade etti.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.