Ercan Premiks
Facebook Twitter

SÖNMEZ YAZICI “ Forklift sektöründe garip bir yıl yaşandı”

1992 yılında Sönmez Yazıcı tarafından küçük bir işletme olarak iş hayatına atılan Özismak firması, bugün Forklift ve İstif makinaları distribütörlüklerinin yanı sıra farklı konularda ve SMZ markası gibi çok ürünün imalatını gerçekleştiren ve firmaların ihtiyaçlarına özel çözümler üreten bir mühendislik firması haline geldi.
Bu haber 2018-01-06 01:28:57 eklenmiş ve 202 kez görüntülenmiştir.

70 kişilik teknik personel kadrosu bulunan firmanın işçi ve  mühendisi ile el birliği içinde  bir çok yeni ürünün yanı sıra  Türkiye’de ilk defa üretilen makinaların  üretimini gerçekleştirmiş ve imalatını yaptığı bu ürünler  bir çok Avrupa ülkesine ihraç edilmiştir. Yurt içinde de özel projelere imza atarak kamu kuruluşlarının yanı sıra kurumsal firmalara   da iş yapan Özismak firması, son olarak bir İtalyan firması ile 600 adetlik İstif makinası ve akülü transpalet anlaşması yaparak sektöre damgasını vurdu.

Firmanın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Yazıcı ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide HELI forklift ve Çin’li forklift markası enflasyonu  ve  firmalarının fiyat karmaşası hakkında görüşlerini öğrenmek istedik.

“Özismak firması olarak 2017 yılında piyasadaki bir sürü çalkantıya ve Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara rağmen  iyi bir oranda büyüme sağladık. Bu büyüme forkliftte %5 diğer üretimlerimizde  %35 olarak gerçekleşti.

Forkliftte deyim yerinde ise çok garip bir yıl yaşadık.  50-100.000 dolar para bulan herkes forklift getirmeye başladı ve sektörde çok aşırı bir rekabet yaşandı.

Firma olarak HELI forkliftlerin Türkiye Distribütörlüğümüz devam etmektedir. kabul etmek lazım ki HELI bir markadır. Çin iç piyasasında hala en iyi satan marka HELI forklifttir.

  HELI’deki problem,

 HELI ihracatta ne gerçekleşirse mantığıyla hareket etmekte politika olarak ta dünyada  her ülkede en az 2 hatta 3-4- distribütörle çalışmak istemektedir. biz bunun sakıncalarını kendilerine anlattık ama onlar “HELI bir devlet firması ve devlet politikası” dediler ve bildiklerini uygulamaya devam ediyorlar.

Çin malı forkliftlerin satış fiyatları çok düşük olması dolayısıyla rekabet edebilmek çok zor. 3 ton triplex bir forklift 9.300 USD satılırken biz HELI için 19.000 USD  fiyat verebiliyoruz. Durum böyle olunca Türkiye’deki diğer yeni HELI distribütörü olanlarla  kendi kendimizi vurmaya başladık. Aynı marka makine için  Müşteri bir sana bir ona  gelerek fiyatı diplere indirmeye başladı hiç birimiz kar edemez hale geldik bu durumda ya müşteri kazanıyor yada HELI kazanıyor. Bizler de ceremesini çekiyoruz.”

Peki durum karşısında nasıl bir strateji düşündünüz?

“Heli böyle bir politika izlemeye devam edince kendileri ile de görüştükten sonra  kendi markamız olan SMZ markası  ile Türkiye piyasası için yapılması  gereken iyileştirmeleri de ekleyerek başka bir firmaya SMZ  markası ile  imalat yaptırdık bunun sonucu olarak şimdilerde  3 tonluk Japon motorlu SMZ markalı forklifti 5.000 USD  daha ucuza satabiliyoruz. Öyle ki daha önceleri  HELI forklift alıcı müşterilerimiz ile  SMZ takasları başladı ve 2018 yılı içinde bu böyle gidecek diye düşünüyorum.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.