Ercan Premiks
Facebook Twitter

FORKLİFT SEKTÖRÜNÜN DEMİR LADY’Sİ HATİCE AYNUR DEMİR

Bir ülkedeki istihdamın sektörel ve cinsiyete bağlı dağılımı o ülkenin kalkınmışlık düzeyinin önemli bir göstergesidir. Türkiye’de ulaşılan nokta maalesef henüz istenilen düzeyde değil. Kadınlar için istihdamda, sosyal ve siyasal konularda yapılması gereken daha çok iş var.
Bu haber 2021-08-31 01:17:46 eklenmiş ve 20 kez görüntülenmiştir.

 

Son 25 yol içerisinde  iş hayatında kadınların yalnızca sayılarının ve oranlarının artmasıyla kalmayıp  organizasyonlardaki  pozisyonlarının da  yükselmeye başladığını görüyoruz.

Bir zamanlar “ ERKEKLER DÜNYASI” bilinen iş hayatında  kadınların var olabilmeleri için “ERKEK GİBİ” olmaları beklenirken artık kadınlığının bilince olan  ve o bilinç, donanım ve  farklılıkların  gücüyle yükselen kadınlar  dikkat çekiyor. Değişik sektörlerde bir çok kadın işverenler, yöneticiler firmalarının başarısı için çaba gösteriyorlar.

İş ve endüstriyel makine sektöründe de firma sahibi, yönetici ve satış elemanı olarak çalışan kadınların yanı sıra bazı tesislerimizde kadın forklift operatörleri artık daha sık görmeye başladık. Bu sayımızda sayfalarımız arasına  Forklift ve istif makinaları sektöründe işe başlayalı kısa bir süre olmasına rağmen  gerçekleştirdiği önemli  satış rakamları ile sektörde adından sıkça  söz ettirmeyi başaran Hatice Aynur Demir.’ Konuk ettik. Demir kendisine yönelttiğimiz soruları cevapladı.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Hatice Aynur Demir. 1978 Rize Doğumluyum. İşletme mezunuyum. İş hayatıma muhasebe ile başladım ve sonrasında satış alanına yöneldim. Uzun süre satış alanında deneyim kazandıktan sonra, Telekomünikasyon sektöründe satış müdürlüğü yaptım. Hayatı seven bir kadın, özverili bir anne ve başarılı bir iş kadınıyım.

Forklift ve İstif  Makinaları sektöründe işe başlama  fikri sizde nasıl oluştu?

Uzun süre telekomünikasyon sektöründe satış müdürlüğü yaptıktan sonra, iş hayatıma kısa bir ara verip, hobilerimle iş alanı yarattım. Bir süre sonra satış sektörünün heyecanını özlediğim bir dönemde, tesadüfen Prolift firmasının yetkilileri ile tanıştım. Firma ve firma sahipleri ile enerjimiz aynı yönde olunca işe başlamak kaçınılmaz oldu. Forklift ve istif makinaları daha önce hiç bilmediğim bir sektördü, dolayısı ile öğrenmek, araştırmak, yeni bir sektör tanımak işi daha cazip hale getirdi.

Şartlar ne olursa olsun satış sektörü bağımlılık yapıyor bana göre. İş arayışım dahi olmadığı bir dönemde Prolift ile karşılaşmak ve düşünmeden işe başlamanın başka bir açıklaması olamaz bence.

Görev yaptığınız Prolift Makine A.Ş  hakkında bize bilgi verir misiniz?

Prolift Makina ile tanıştığım dönemde yeni kurulan bir firma olmasına rağmen çok güzel işler başaracak kapasiteye sahipti. Her şeyden önce firma sahipleri çok uzun süreli deneyimlere sahip olmasına rağmen genç ve dinamik bir yapıya sahipler. Forklift ve istif makinaları sektöründe tanınmaları da firmanın büyümesinde çok etkili oldu. Çok kısa sürede katlanarak çok büyük başarılara imza attık. Tüm sektörlerde olduğu gibi en güçlü yapı ekibinizdir. Biz Prolift ailesi olarak çok başarılı bir ekip olduk. Şu anda Forklifti icat eden Clark markasının Marmara ve Batı Karadeniz bölge bayisiyiz. Aynı zamanda Yerli Üretimin en iddialı markası Dolphin Forkliftlerinin de Marmara ve Batı Karadeniz bölge bayiliğini yapmaktayız. Forklift satışı ve istif makinalarının satışı ve kiralaması ile ilgili tüm talepleri karşılayabilecek kapasitede bir firmayız.

Bize iyi bir forklift satıcısının profilini çizer misiniz?

Her şeyden önce satışı sevmek gerekiyor. Kendine güven ve deneyimde eklenirse başarılı bir satışçı olunabilir. İyi bir forklift satıcısı ise tüm bunların yanında sattığı ürünü iyi tanımak yeterli teknik bilgiye sahip olmak, müşterinin ihtiyaçlarını iyi analiz etmek ve müşteriye doğru ürünü sunmak forklift satışçısının başarısını tamamlar.

Bu sektörde kendinizi başarılı buluyor musunuz?

İyi bir portföy edindiyseniz, sizi seven müşterileriniz ve size saygı duyan ekip arkadaşlarınız var ise başarılısınız demektir. Sanırım ben bunu başardım.

İş hayatında  kadınların erkeklerden farklı olan yanı nedir? Kadınların ne gibi özellikleri vardır?

Kadınların bir çok işi aynı anda hatasız yürütebilmek gibi bir yetenekleri var. Detaylara daha çok önem veriyoruz. Tabi bu özellikler iş hayatında problem çözme yeteneğimizi ön plana çıkarıyor.

Ülkemizde sizce  kadınlar hak ettikleri yerde midir?

Toplumda kadın-erkek eşitliği ve o toplumun uygarlık düzeyini belirleyen en önemli kriter toplumda kadının durumudur. Kadına değer vermeyen hiçbir toplum ilerleyemez. Kadın annedir, yani toplumu kadın eğitir. Ülkemiz de bu bilinçle kadınlarına değer vermeyi öğrenmeli. Şu an hak ettiğimiz yerde miyiz? "Evet" demeyi çok isterdim.

Bir  kadın olarak İş hayatınızda  kendinizde ne gibi avantajlar ve dezavantajlar görüyorsunuz?

Daha kolay iletişim kurduğumuz inkar edilemez. Kadınların güçlü önsezileri, sorumluluk duyguları, birçok işi aynı anda yapabilmeleri, sabırları ve insanlarla iyi iletişim kurabilmeleri iş hayatında büyük avantaj sağlıyor. Günümüzde hemen hemen birçok sektörde bu avantajın bir fırsat olarak değerlendirilip kadınların iş hayatındaki yeri artmakta. Bu bazı ön yargıların yıkıldığının da bir göstergesi olabilir. Belki de bunu, uğradığımız negatif ayrımcılık karşısında yenilgiyi kabullenmeyen azmimizle sağlamış olabiliriz. ancak bir çok toplumun kadın için biçtiği kültürel kodlar nedeniyle iş hayatında bir çok zorlukta yaşıyoruz.

Sektörde yaşadığınız ve unutamadığınız bir olay var mıdır varsa anlatır mısınız?

Aslında sürekli yaşadığım bir durum var. Forklift satışı için görüşmeye gittiğim firmalarda erkek profili arayan ancak karşılarında kadın gördüklerinde şaşıran yüzleri unutamıyorum. Hatta bir defasında bekleme salonunda beklerken, bir firma yetkilisinin defalarca etrafımda dolanıp, hani forkliftçi diye arayıp, beni gördükten sonra kadın forkliftçi mi olur dediği anda ki şaşkınlığı paha biçilemezdi.

İleriye dönük olarak ne gibi projeleriniz var bizimle paylaşır mısınız?

Bireysel olarak kadınların forklift ve iş makinaları sektörü de dahil, her sektörde çok başarılı olabileceklerine bir örnekte ben olmak istiyorum tabi ki. İşimi iyi yapmak adına çok araştırıyorum, inceliyorum ve kendimi geliştiriyorum.

Prolift Makina olarak ise çok güzel hayallerimiz var. Çok kısa süre de çok büyük bir yol aldık. Giderek büyüyen bir ekibimiz var. Sadece satış değil, satış öncesi çözüm üretme, satış ile birlikte tüm teknik servis ekibi ve donanımı ve satış sonrası hizmetlerimiz ile tam kapsamlı bir şirket haline geldik. Bundan sonra ki süreçte marka güvenilirliğimizi sürdürmek, ekibimizi büyütmek, ve başarılarımız artırmak yönünde hedeflerimiz var. Bunun içinde hazırladığımız projeleri zamanla hayata geçirmeyi planlıyoruz.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.