Ercan Premiks
Facebook Twitter

Mitsubishi GRENDIA ES İngiltere Pazarını Kasıp Kavuruyor

Birçok forklift operatörü için IC motorlu forkliftler harika bir çözüm sunmaktadır. Oldukça zorlayıcı 24 saatlik operasyonların getirdiği zorlu koşullarda başarıyla performans vermektedirler. Ancak İngiltere'de çıkarılacak yeni mevzuat, yakıt kaynağı olarak dizele ölümcül bir darbe indirecek gibi görünüyor.
Bu haber 2021-08-31 01:10:41 eklenmiş ve 18 kez görüntülenmiştir.

 

Birleşik Krallık'taki Mitsubishi Forklifts Trucks'ın özel ithalatçısı olan RDD'den Stewart Gosling, durumu “Bu yüzden LPG ile çalışan Mitsubishi GRENDiA ES, pazarı kasıp kavuruyor” sözleriyle açıklıyor ve şu şekilde devam ediyor: “Dizele göre önemli avantajlar sağlarken, LPG'li rakip forkliftlere göre %40'a kadar daha az yakıt tüketiyor.

“Müşterinin gerçekten dizele bağlı kalmak istediği yerde, sağlam ve güçlü yeni 3,3 litre motorumuz her durumda yüksek güç çıkışını ve performansını koruyor. Bu, pek çok uygulama için  yeterli güç sağlayamayan daha küçük motorları tercih eden birçok rakibin tam tersine bir durumdur.”

Genel olarak, yine de ekonomi, müşterileri LPG'li ve hatta elektrikli çözümlere kaydırıyor. Peki dizelin sorunu nedir ve daha da önemlisi çözüm nedir?

Sorun, dizel müşterilerini farklı şekillerde etkileyecek iki mevzuatta yatıyor. İlk olarak, oldukça katı yeni Euro Stage V emisyon standartları, forklift üreticilerini motorlarını temelden yeniden tasarlamaya zorluyor. Bu durumda sonunda sizlere, yani müşteriye yansıtılması gereken çok büyük maliyetlere yol açıyor.

İkincisi, Nisan 2022'den itibaren Birleşik Krallık'ta dizele uygulanan vergi indirimi sona erecek ve işletme maliyetlerini büyük ölçüde artıracak.

Stewart, "Bu çifte darbenin, forklift kullanıcılarının diğer seçenekleri keşfetmesini sağladığını" söylüyor ve şöyle ekliyor: "LPG çekici bir seçenek zira birçok sürücü IC motorlu araçlara aşina ve operasyonel olarak dizel ile aynı kesintisiz rahatlığı DPF'lerle (Dizel Partikül Filtreleri) ilgili sorunların hiçbirini yaşamadan sunuyorlar."

Maliyet tasarrufu, düşük emisyon

Stewart, "Mitsubishi GRENDiA ES'nin bu kadar çekici olmasının nedeni öncelikle maliyet," olduğunu açıklıyor ve şu şekilde devam ediyor: "Sınıfında lider yakıt verimliliği ile forklift operasyonlarından sorumlu yöneticiler, 5 yıllık bir dönemde on binlerce sterline varan tasarruflar elde etmeyi bekleyebilirler."

Mitsubishi, GRENDiA forkliftlerin de son derece temiz çalıştığını ve kapalı devre, üç yollu katalitik konvertör sayesinde Euro Stage V standardına tam olarak uyduğunu söylüyor. Mitsubishi Forklift Trucks, güvenlik konusuna o kadar odaklanmıştır ki, bunu 12 yılı aşkın bir süredir tüm GRENDiA LPG modellerine standart olarak takmıştır. Tehlikeli NOx gazlarının %95'ini ortadan kaldırarak hidrokarbon ve karbon monoksit emisyonlarını azaltmada sektör lideridir.

Stewart, “Karar verme sürecindeki diğer önemli faktörün güvenilirlik” olduğunu vurgulayarak şunları söylüyor: “Mitsubishi Forklift Trucks, kendi endüstriyel motorlarını tasarlama ve üretme konusunda neredeyse tamamen tek başına ve düşük devirlerde yüksek güç sağlıyor. Bu, lastik triger kayışları olan modifiye bir araba motoru ve arızalandıklarında felaket olabilen küçük araba marş motorları kullanan forklift üreticilerinin çoğunda görülmeyen bir durumdur.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.